Hur kopplar man ihop ljus, natur och data?

Johan Gelinder och Emil Berzén arbetar med utformningen av den installation vi ska visa i samarbete med Helsingör kommun i vår och under sommarens city expo H22. Verket kommer visas i både Helsingör och Helsingborg.

Johan och Emil inspireras av havet, hur ljuset reflekteras och stenarna som finns överallt på stranden. Just nu undersöker de hur denna inspiration kan kombineras med datavisualisering. Videon är en av deras prototyper. Vi ser fram emot att visa er slutresultatet!

Målet med projektet är att skapa relationer mellan människor och natur genom insamling av data över Öresund. Healthy Mind Tech samlar in data från natur och människor i städerna och det uttrycks via ljus i installationen.

#data #datavisualization #nature #light #lightinstallation #collaboration #artandtechnology #tech #contemporaryart #prototype #theocean #stones #interaction

Publicerad:

Hur mår egentligen i Helsingborg och Helsingör?

Vad har städerna gemensamt och vad är unikt? Låt oss ta reda på det! Den danska konstnärsgruppen i projektet består av ett kollektiv som kallar sig för Healthy Mind Tech. De har utvecklat olika sensorer för att mäta luftkvalitet, buller, luftfuktighet och temperatur som en del av att studera ständernas välmående inför projektet Över sundets kommande konstinstallation. Den nuvarande prototypen har framgångsrikt samlat in data under de senaste veckorna! Woho! I början av nästa år ska vi skala upp detta från en sensor till ett 50-tal sensorer distribuerade i Helsingör och Helsingborg. Det ska bli så intressant och kul!

#helsingør #helsingborg #data #artandtech #iot #h22 #samarbete #konst #teknologi #lightinstallation #sensor #hbgworks #healthymindtech

Publicerad: