Visning i Förankrad

25 oktober 2025, 13:00 - 14:00

25 okt
Visning i Förankrad

Sjöfartsutställningen Förankrad – 100 år av sjöfart i Helsingborg handlar om Helsingborgs resa från småstad till en av Sveriges snabbaste växande städer. I fokus står sjöfartens avgörande roll under perioden 1895–1995, en tid som många beskriver som stadens guldålder.

Här får du följa med på en resa genom ett sekel då Helsingborgs hamn expanderade, varvet etablerades och rederinäringen blomstrade. Upptäck hur sjöfarten formade stadens utveckling och påverkade livet för både de som arbetade till sjöss och de som byggde sina liv kring hamnen.

Var: utställningshall 1, Dunkers kulturhus
Entré: ordinarie entré 120 kronor, vilket ger dig tillgång till alla våra utställningar. Fri entré med Kulturkortet och för barn och unga till och med 18 år.

 

Plats

Dunkers kulturhus
Kungsgatan 11
252 21 Helsingborg

Visa på karta