I The Rocket förenas svenska Svante Söderqvist Trio med estniska dragspelsvirtuosen Tuulikki Bartosik. Resultatet är en genreöverskridande kvartett som rör sig fritt mellan tradition och innovation med ett sound som både överraskar och förför.
Tillsammans skapar kvartetten en dynamisk, lekfull och fängslande musikupplevelse som balanserar det akustiska och det elektroniska, det traditionella och det nyskapande. Det är ett projekt som utforskar och bygger broar över Östersjön, både musikaliskt och kulturellt.
Om artisterna
Svante Söderqvist, trions självklara nav, lägger grunden med sitt klassiskt färgade jazzspel på kontrabas och cello, där hans starka melodiska kompositioner utgör stommen för gruppens uttryck. Ofta förstärker han detta med ordlös sång som tillför ytterligare djup. Tuulikki Bartosik kompletterar ljudbilden med sitt dragspelande djupt rotat i folkmusiken men förstärkt med elektroniska effekter som tillför en oväntad och modern dimension till gruppens akustiska estetik.
Efter framgången med debutalbumet Arrival (2020) utforskade trion nya musikaliska riktningar inför sitt nästa projekt, vilket ledde till samarbetet med Tuulikki. Med en gemensam fascination för svensk folkmusik och en drivkraft att utforska nya klangvärldar blev arbetet tillsammans både naturligt och inspirerande.
På scen
Svante Söderqvist: kontrabas, cello och sång
Tuulikki Bartosik: dragspel och elektronik
Adam Forkelid: flygel
Calle Rasmusson: trummor och slagverk
När: 8 oktober 19.00–21.00
Plats: Konsertsalen, Dunkers kulturhus
Entré: ordinarie 230 kronor, medlemmar i Jazz i Helsingborg 180 kronor, med Kulturkortet 180 kronor, studerande 100 kronor, fri entré för alla upp till 18 år