Trio Kvint är en nystartad ensemble från Malmö som utforskar mötet mellan olika musiktraditioner.
Kvällen inleds med Béla Bartóks Kontraster, ett verk där den ungerska folkmusikens energi och rytm ligger tätt under ytan. Därefter tar Aram Chatjaturjans Trio vid, en resa in i armeniska klanger och melodier. Trio Kvint fortsätter sedan med Darius Milhauds Svit för piano, violin och klarinett, ett fint exempel på 1930-talets lättsamma och svängiga neoklassicism.
Utöver trioverken framför klarinettisten Gustav Wetterbrandt Germaine Tailleferres Sonat för soloklarinett. Tailleferre var både kollega och nära vän med Milhaud i det parisiska musiklivet, vilket ger programmet en vacker röd tråd.
Om Trio Kvint
Trio Kvint består av Malin Nyström, som är violinist och konsertmästare i Malmö Symfoniorkester och som även turnerar som kammarmusiker och solist, och Gustav Wetterbrandt, klarinettist i Malmö Symfoniorkester, och Markus Kvint som är en flitigt anlitad frilanspianist, som varit solist med bland andra Kungliga Filharmonikerna och Norrköpings Symfoniorkester.
När: 8 februari 16.00–18.00
Plats: Konsertsalen, Dunkers kulturhus
Entré: ordinarie 200 kronor, medlemmar i Helsingborgs Kammarmusikförening 160 kronor samt med Kulturkortet, studerande och musiklärare 100 kronor, fri entré för alla under 18 år