Samtal på Dunkers: Carina Bergfeldt

maj 23
Carin Bergfeldt Carin Bergfeldt Carin Bergfeldt Carin Bergfeldt Carin Bergfeldt Carin Bergfeldt

Möt Carina Bergfeldt i ett samtal om hennes alldeles rykande färska bok, berättelserna bakom rubrikerna, livet i journalistikens frontlinje och de erfarenheter som format hennes arbete, från kriminalromanerna till åren som utrikeskorrespondent. Samtalet leds av journalisten Cecilia Nebel.

Carina Bergfeldt är journalist, författare och programledare. Hon vann Stora Journalistpriset i kategorin Årets berättare 2012. Hon är filosofie hedersdoktor vid Umeå universitet och har även fått Kristallen för Årets kvinnliga programledare. Hon har jobbat för Aftonbladet och som SVT:s USA-korrespondent. Bergfeldt har även programlett tre säsonger av programserien Drömlandet, hon leder även sin egen talkshow. Carina har skrivit flera kriminalromaner och reportageböcker som sålts till ett femtontal länder.

Carina är aktuell med romanen En dag ska vi återvända, som släpps våren 2026. Handlingen utspelar sig år 1790, på den svenska kolonin Saint Barthélemy i Karibien. Här flätas fyra liv samman: en svensk jurist och hans hustru, en ung kvinna från Ashantiriket och hennes make. Tillsammans speglar deras öden den brutala verklighet som Sverige länge valt att tiga om.

Efter samtalet finns möjlighet till bokinköp och signering i samarbete med Akademibokhandeln Killbergs bokhandel.

Om samtalsledare Cecilia Nebel
Cecilia Nebel är utbildad journalist med förflutet på Sydsvenskan. Hon var även med och startade tidskriften Opus. Idag jobbar hon som innehållsproducent och moderator samt driver Optimistklubben som hon grundade 2018. Cecilia ligger bakom ett antal publika koncept som talkshowen Late Night Lund, livesamtal på Hypotekets takterrass och livepodden Humorkunskap på Lund Comedy festival.

Om Samtal på Dunkers
Samtal på Dunkers är sedan 20 år ett väl etablerat event på Dunkers kulturhus som under åren har gästats av många kulturpersoner, samhällsdebattörer och opinionsbildare. Konceptet innebär att vi bjuder in en gäst som samtalar med en samtalsledare under en timme. Samtal på Dunkers är ett personligt möte som tar utgångspunkt i gästens person och värv. Dessa samtal är populära och uppskattade av en kunnig och nyfiken publik. Vi välkomnar alla som vill veta lite mer om stort och smått i det nära samtalets form.

Samtal på Dunkers är ett samarbete med Föreningen Norden Helsingborg och Akademibokhandeln Killbergs bokhandel.

När: 23 maj 14.00–15.00
Plats: Konsertsalen, Dunkers kulturhus
Entré: ordinarie 195 kronor, med Kulturkortet och för studerande 170 kronor, för medlemmar i Föreningen Norden 150 kronor

Relaterade evenemang