Gittan Jönsson Gittan Jönsson Gittan Jönsson Gittan Jönsson Gittan Jönsson Gittan Jönsson

Gittan Jönsson – Min stund på jorden

Datum

14 mar - 6 sep 2026

Plats

Helsingborgs konsthall
Dunkers kulturhus, Kungsgatan, Helsingborg, Sverige

Ett helt konstnärskap kliver fram i ljuset när Helsingborgs konsthall öppnar med en stor retrospektiv utställning med Gittan Jönsson. Genom fem decennier har hon skildrat livet som pågår med en blick som är lika skarp som den är humoristisk. Här möter vi både klassiska verk och tidigare osedda spår ur hennes rika bildvärld.

Utställningen lyfter fram ett konstnärskap som sträcker sig över mer än fem decennier. Sedan debuten på 1970-talet har Gittan Jönsson varit en central gestalt och en banbrytande röst inom den feministiska konsten i Sverige.

Hon utgår i sitt arbete från livet som det levs: familjen, vardagen, resorna och mötena med människor. Den personliga erfarenheten genomsyrar hennes bildvärld, liksom humorn, samtidigt som hon riktar blicken skarpt mot maktförhållanden och sociala orättvisor, ofta genom kvinnors erfarenheter och kamp. Hennes konst bär på berättelser som korsar varandra och skapar nya samband över tid och rum.

Jönsson är inte bara observatör och berättare, utan också aktör. I hennes bildvärld drivs förändringar fram som ett uttryck för en vilja att påverka och förbättra världen.

Även om måleriet utgör kärnan i både konstnärskapet och denna utställning har hon genom hela sin karriär utforskat en bred variation av uttryck: serier, musik, skulptur, bokprojekt och film.

Om Gittan Jönsson
Gittan Jönsson, född 1948 i Helsingborg, utbildades på Konstfack i Stockholm 1967–1972 och har varit verksam som konstnär sedan 1970-talet. Hon har ställt ut frekvent, både i stora och små sammanhang runt om i Sverige och internationellt, och hade bland annat en separatutställning på Vikingsbergs museum i Helsingborg 1986.

Hennes verk finns representerade i flera betydande samlingar, bland annat på Moderna Museet, Nationalmuseum, Göteborgs konstmuseum, Helsingborgs museum, Malmö Konstmuseum, Ystads konstmuseum och Eskilstuna konstmuseum. Hon har även gjort ett flertal offentliga gestaltningar och har genom åren mottagit flera prestigefyllda stipendier och utmärkelser, såsom Ester Almqvists minnesfonds stipendium (2018), Sydsvenskans kulturpris (2019) och Bildkonstnärsfondens stora stipendium (2021).

Jönsson deltog i utställningen Konstfeminism på Dunkers kulturhus 2005 och har haft stor betydelse för kommande generationer av konstnärer. Hennes mest kända verk, Diskkasterskan från 1978, har endast visats i regionen en gång tidigare vid utställningen på Vikingsbergs museum 1986 och har sällan visats sedan dess. Hon är också känd för figuren Dammsugerskan, en återkommande gestalt i hennes verk sedan början av 2000-talet, som belyser kvinnors ofta osynliga arbete och kampen för rättvisa och jämställdhet.