Nika / Nordberg duo – romsk poesi och musik
Romsk poesi, jazz, folklore och svenska visor möts i en föreställning där ord och musik berättar om kultur och människors liv. På scen står poeten Bagir Kwiek tillsammans med Lelo Nika Jr. på dragspel och Jesper Nordberg på kontrabas. Välkommen till en kväll där berättelser, känslor och musikaliska möten får ta plats.
Lelo Nika Jr. är åttonde generationens musiker i en familj med rötter i Serbien. Med sitt personliga uttryck och sin virtuosa teknik har han gjort sig känd långt utanför Sveriges gränser. Hans musik förenar den romska traditionen med jazz och världsmusik och han har belönats med flera prestigefyllda utmärkelser samt uppträtt på scener runt om i Europa.
”Lelo Nika Jr. rör sig otvunget mellan jazz, romsk folklore och världsmusik. Han har en personlig ton i sina kompositioner samtidigt som musiken vilar tryggt i tidigare generationers djupa förankring i den romska traditionen. Lelo Nika Jr. är en virtuos i världsklass som med sitt dragspel lyckas förmedla såväl sorg som ren livsglädje.”
– Kungliga Musikaliska Akademin
När: 20 november 19.00–20.00
Plats: Teatersalen, Dunkers kulturhus
Entré: fri entré