Kreativ dans för seniorer

mar 10
Kreativ dans för seniorer Kreativ dans för seniorer Kreativ dans för seniorer Kreativ dans för seniorer Kreativ dans för seniorer Kreativ dans för seniorer

Längtar du efter att röra dig till musik? Välkommen att anmäla dig till höstens studiecirkel i dans. Träffarna riktar sig till dig som är 55+.

Under vårens kurs Kreativ dans för seniorer möter deltagarna koreograferna Sara Ekman och Christine Brorsson i en skapandeprocess av ett performanceverk, en föreställning som framförs som en del av Gittan Jönssons utställning på Dunkers kulturhus. Föreställningen är en konstnärlig utveckling och fördjupning av vad dans och rörelse kan ge uttryck för, som också stärker livskvalitén för stadens seniorer, där rörelsen och gemenskapen i dansen ger styrka både mentalt och fysiskt.

Studiecirkeln arrangeras av Folkuniversitetet i samarbete med Helsingborgs stad genom Kulturförvaltningen och Dunkers kulturhus.

Pedagoger: Sara Ekman och Christine Brorsson

Vid frågor går det bra att kontakta Emma Sturesdotter på 040-6​91 83 60 eller emma.sturesdotter@folkuniversitetet.se.

OBS! vi förbehåller oss rätten att ställa in cirkeln vid för få anmälningar.

När: tisdagar kl. 10.00 – 12.00, 3e februari – 21e april (OBS! uppehåll 17/2 och 3/3 ), totalt 10 träffar
Var: Dunkers kulturhus
Pris: 1 350 kronor, bokas via Folkuniversitetet

Relaterade evenemang