Introduktion och konsert: Yeol Eum Son

26 augusti 2023, 19:00 - 21:00

26 aug
Introduktion och konsert: Yeol Eum Son

YEOL EUM SON betyder poetisk elegans, medfödd känsla för nyanserade uttryck och kraft att skapa stora dramatiska kontraster. Lägg därtill att hon har en fullständigt bländande teknik och en naturlig
nyfikenhet att tränga in i olika genrer. Tidskriften Pianist häpnade över Yeol Eum Sons hisnande fingerfärdighet i inspelningarna av Kapustins musik. Yeol Eum Son föddes 1981 i Wonju i Sydkorea och
fick som treåring sina första pianolektioner. Hon var prisvinnare i International Tchaikovsky Competition for Young Musicians 1997 och vann Oberlin International Piano Competition två år senare. Året 2009 betydde ett internationellt genombrott med ett andra pris i Van Cliburn Competition och dessutom pris för bästa kammarmusikframförande. Det har lett till samarbete med dirigenterna Valerij Gergijev, Andrew Manze och Lorin Maazel och till bejublade framträdanden vid The Proms med pianokonserter av Mozart. Hennes mångsidighet och nyfikenhet avspeglas ytterligare i att hon är konstnärlig ledare för Music in PyeongChang och skriver artiklar i en sydkoreansk tidskrift.

Program
GUILLAUME LEKEU (1870–94)
Trois pièces pour piano
Chansonette sans paroles–Valse oubliée–
Danse joyeuse

LEOŠ JANÁČEK (1854–1928)
Pianosonat 1. X. 1905, Från gatan
Förebud. Con moto–Död. Adagio

WILLIAM HIRTZ (född 1960)
Fantasy on themes from The Wizard of Oz

Paus

ALBERT SCHNELZER (född 1972)
Dance with the devil

NIKOLAI KAPUSTIN (1937–2020)
Pianosonat nummer 2 opus 54
Allegro molto–Scherzo. Allegro assai–Largo–
Allegro vivace


Biljetter köps från den 2 maj i receptionen på Dunkers kulturhus eller digitalt via Ticketmaster. Vid köp på Ticketmaster tillkommer en serviceavgift.

Introduktion och konsert: Yeol Eum Son

  • 26 augusti 2023, 19:00 - 21:00
  • Längd: 2 timmar

Plats

Konsertsalen, Dunkers
Kungsgatan 11
252 21 Helsingborg

Visa på karta